Skip to content

27 Brophy DrTrenton, NJ 08638

Built 1974

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block565
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
29%
Improvement Value:$233,100
71%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,916+6.4%
2024$12,141+5.4%
2023$11,524+23.4%
2022$9,339+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 6305, Page 43Recorded10/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1974