Skip to content

6 Primrose PlTrenton, NJ 08638

Built 1974

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 2, 2011

Property Information

Block565
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,052
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
30%
Improvement Value:$225,400
70%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,680+6.4%
2024$11,919+5.4%
2023$11,313+22.8%
2022$9,211+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6109, Page 252

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6068, Page 724

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3143, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1974