Skip to content

14 Brophy DrTrenton, NJ 08638

Built 1972

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block566
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,538
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$255,700
74%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,636+6.4%
2024$12,818+5.4%
2023$12,166+22.1%
2022$9,962+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4230, Page 268

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3412, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1972