Skip to content

4 Butternut LnTrenton, NJ 08638

Built 1974

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block566
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,948
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
28%
Improvement Value:$224,500
72%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,346+6.4%
2024$11,605+5.4%
2023$11,015+39.2%
2022$7,914+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6198, Page 725Recorded7/25/2014

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 6056, Page 522

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974