Skip to content

16 Manor House DrTrenton, NJ 08638

Built 1976

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 5, 1987

Property Information

Block567
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
33%
Improvement Value:$137,100
67%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+6.4%
2024$7,564+5.4%
2023$7,179+1.4%
2022$7,077+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976