Skip to content

19 Bernard DrTrenton, NJ 08628

Built 1974

Last Sale Price
$178,300
Last Sale Date
Nov 4, 1999

Property Information

Block568
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
34%
Improvement Value:$171,100
66%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+6.4%
2024$9,627+5.4%
2023$9,137+1.4%
2022$9,007+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,300
DeedBook 3723, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1974