Skip to content

21 Bernard DrTrenton, NJ 08628

Built 1974

Last Sale Price
$171,950
Last Sale Date
May 6, 1996

Property Information

Block568
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
33%
Improvement Value:$182,200
67%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+6.4%
2024$10,052+5.4%
2023$9,541+1.4%
2022$9,405+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$171,950
DeedBook 3065, Page 192

Property Sale

Sale
$173,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974