Skip to content

15 Bernard DrTrenton, NJ 08628

Built 1961

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block568
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,494
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$159,200
66%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+6.4%
2024$8,917+5.4%
2023$8,464+1.4%
2022$8,343+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 6305, Page 37Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5721, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1961