Skip to content

44 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1976

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Jan 30, 1985

Property Information

Block571
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,924
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
32%
Improvement Value:$210,500
68%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137+6.4%
2024$11,409+14.6%
2023$9,952+1.4%
2022$9,810+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976