Skip to content

29 Duffield DrTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block573
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,000
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
26%
Improvement Value:$254,800
74%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,374+6.5%
2024$12,556+5.5%
2023$11,905+1.5%
2022$11,732+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980