Skip to content

19 Duffield DrTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block573
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,000
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
25%
Improvement Value:$263,200
75%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+6.4%
2024$13,050+5.4%
2023$12,387+1.4%
2022$12,210+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980