Skip to content

990 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2006

Property Information

Block574
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,566
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
33%
Improvement Value:$159,900
67%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+6.4%
2024$8,825+5.4%
2023$8,376+1.4%
2022$8,257+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960