Skip to content

49 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1975

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 15, 2002

Property Information

Block575
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,248
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
30%
Improvement Value:$225,900
70%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,621+6.4%
2024$11,864+5.4%
2023$11,260+1.4%
2022$11,100+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4261, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1975