Skip to content

33 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1976

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block576
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
25%
Improvement Value:$281,000
75%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,737+6.4%
2024$13,853+5.4%
2023$13,148+1.4%
2022$12,961+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
Sq Ft2,634DeedBook 6519, Page 1504Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,634DeedBook 6354, Page 99Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$190,888
DeedBook 3172, Page 43

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 2725, Page 242

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976