Skip to content

6 Barbara LnTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Aug 4, 1983

Property Information

Block570
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
30%
Improvement Value:$220,100
70%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,041+6.5%
2024$11,303+5.5%
2023$10,716+1.5%
2022$10,559+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977