Skip to content

512 Eggerts Crossing Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block578
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
35%
Improvement Value:$122,500
65%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+6.4%
2024$6,998+5.4%
2023$6,643+1.4%
2022$6,548+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$64,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980