Skip to content

64 Misty Morn LnTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block578
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SR1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,425
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
29%
Improvement Value:$160,600
71%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677+6.4%
2024$7,217+5.4%
2023$6,850+1.4%
2022$6,752+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,425DeedBook 6576, Page 1597Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4207, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1980