Skip to content

9 Lilac DrTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block580
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
31%
Improvement Value:$155,000
69%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+6.4%
2024$8,311+5.4%
2023$7,888+1.4%
2022$7,776+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5256, Page 178

Property Sale

Sale
$148,227
DeedBook 3986, Page 258

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980