Skip to content

2511 Columbia Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block49
Lot366
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
34%
Improvement Value:$99,100
66%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,677+6.7%
2024$5,321+5.6%
2023$5,038+1.5%
2022$4,963+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft1,296DeedBook 6584, Page 359Recorded3/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930