Skip to content

10 Lilac DrTrenton, NJ 08638

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block586
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
26%
Improvement Value:$202,200
74%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,706+6.0%
2024$10,097+5.7%
2023$9,552+1.4%
2022$9,415+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,300DeedBook 6583, Page 1849Recorded2/28/2025

Property Sale

Sale
$267,800

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6363, Page 1427Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6323, Page 262Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980