Skip to content

19 Leicester LnTrenton, NJ 08628

Built 1991

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block588
Lot104
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
26%
Improvement Value:$145,100
74%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+6.4%
2024$7,202+5.4%
2023$6,836+1.4%
2022$6,738+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6018, Page 895

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2581, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1991