Skip to content

7 Coventry SqTrenton, NJ 08628

Built 1992

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block588
Lot119
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
22%
Improvement Value:$181,200
78%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+6.4%
2024$8,536+5.4%
2023$8,102+1.4%
2022$7,987+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6342, Page 1024Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6125, Page 332

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5938, Page 22

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 2886, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1992