Skip to content

3 Leicester LnTrenton, NJ 08628

Built 1991

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block588
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,600
75%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+6.4%
2024$7,368+5.4%
2023$6,993+1.4%
2022$6,894+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,837DeedBook 6434, Page 426Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 6167, Page 1423

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 6011, Page 1

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook 5312, Page 186

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 4848, Page 4937

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 3600, Page 40

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2597, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1991