Skip to content

1 Beckett CtTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block588
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,702
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
20%
Improvement Value:$180,200
80%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+34.2%
2024$6,599+5.4%
2023$6,264+1.4%
2022$6,174+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,702DeedBook 6552, Page 1045Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,702DeedBook 6457, Page 1404Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 6188, Page 1445Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3410, Page 208

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2743, Page 114

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986