Skip to content

1025 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 28, 1986

Property Information

Block58
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
33%
Improvement Value:$79,900
67%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,657+6.4%
2024$4,377+5.4%
2023$4,155+1.4%
2022$4,095+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930