Skip to content

23 Clover AveTrenton, NJ 08638

Built 1939

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block58
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,241
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
31%
Improvement Value:$95,400
69%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+6.4%
2024$5,106+5.4%
2023$4,846+1.4%
2022$4,777+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 4898, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1939