Skip to content

122 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 10, 2002

Property Information

Block58
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$143,800
78%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,229+6.4%
2024$6,795+5.4%
2023$6,450+1.4%
2022$6,358+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4279, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$44,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960