Skip to content

104 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Sep 8, 2016

Property Information

Block58
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
44%
Improvement Value:$44,300
56%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,139+6.4%
2024$2,950+5.4%
2023$2,800+1.4%
2022$2,760+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6261, Page 1428Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3247, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1920