Skip to content

201 Greenland AveTrenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 18, 2006

Property Information

Block62
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage725
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
42%
Improvement Value:$56,800
58%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,874+6.4%
2024$3,642+5.4%
2023$3,456+1.4%
2022$3,407+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5509, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3391, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952