Skip to content

1718 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1947

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block49
Lot354
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,236+6.4%
2024$3,982+5.4%
2023$3,779+1.4%
2022$3,725+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft782DeedBook 6563, Page 1724Recorded8/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1947