Skip to content

216 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block59
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
39%
Improvement Value:$65,200
61%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,204+6.4%
2024$3,952+5.4%
2023$3,751+1.4%
2022$3,698+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5999, Page 523

Property Sale

SaleMulti
$95,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940