Skip to content

17 Homecrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 1999

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,004
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
38%
Improvement Value:$69,100
62%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,358+6.4%
2024$4,096+5.4%
2023$3,888+1.4%
2022$3,833+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2540, Page 472

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948