Skip to content

10 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block65
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage920
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
41%
Improvement Value:$60,900
59%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+6.4%
2024$3,793+5.4%
2023$3,600+1.4%
2022$3,549+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 6170, Page 369

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948