Skip to content

284 Homecrest AveTrenton, NJ 08638

Built 1921

Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block68
Lot102
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
34%
Improvement Value:$75,700
66%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,269+6.8%
2024$3,998+5.7%
2023$3,782+1.5%
2022$3,724+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1693, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1921