Skip to content

1198 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
28%
Improvement Value:$90,500
72%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,960+6.4%
2024$4,662+5.4%
2023$4,425+1.4%
2022$4,362+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6038, Page 517

Property Sale

Sale
$79,400
DeedBook 5917, Page 128

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2637, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920