Skip to content

1200 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block68
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
45%
Improvement Value:$42,100
55%
Total Assessment$75,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,985+6.4%
2024$2,806+5.4%
2023$2,663+1.4%
2022$2,625+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
Sq Ft872DeedBook 6441, Page 813Recorded5/14/2021

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4353, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1921