Skip to content

257 Weber Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block68
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
31%
Improvement Value:$95,200
69%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+6.4%
2024$5,131+5.4%
2023$4,870+1.4%
2022$4,801+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 6014, Page 558

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5893, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1928