Skip to content

247 Weber Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block68
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
33%
Improvement Value:$80,500
67%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759+6.4%
2024$4,473+5.4%
2023$4,246+1.4%
2022$4,185+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927