Skip to content

1017 Calhoun StTrenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block6
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
8%
Improvement Value:$154,600
92%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,623+6.4%
2024$6,226+5.4%
2023$5,909+1.4%
2022$5,825+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,376DeedBook 6524, Page 595Recorded5/26/2023

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6160, Page 33

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4819, Page 168

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2599, Page 963

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950