Skip to content

1133 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block70
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
31%
Improvement Value:$93,700
69%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+6.4%
2024$5,002+5.4%
2023$4,748+1.4%
2022$4,680+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 6419, Page 1321Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 6192, Page 289Recorded4/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952