Skip to content

49 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1946

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block73
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,126
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
34%
Improvement Value:$85,500
66%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,093+6.4%
2024$4,788+5.4%
2023$4,544+1.4%
2022$4,479+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
Sq Ft1,126DeedBook 6465, Page 1701Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1946