Skip to content

41 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1961

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Mar 20, 2013

Property Information

Block74
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,407
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
32%
Improvement Value:$92,000
68%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+6.4%
2024$5,028+5.4%
2023$4,772+1.4%
2022$4,704+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 6167, Page 1290

Property Built

Built

Year Built: 1961