Skip to content

1580 Eleventh StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block90
Lot450
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
27%
Improvement Value:$127,400
73%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898+6.4%
2024$6,485+5.4%
2023$6,155+1.4%
2022$6,067+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6229, Page 161Recorded9/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940