Skip to content

149 Albemarle Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1966

Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block78
Lot406
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
36%
Improvement Value:$85,400
64%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+6.4%
2024$4,939+17.9%
2023$4,188+1.6%
2022$4,121+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966