Skip to content

306 Greenville Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 11, 2002

Property Information

Block80
Lot291
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
31%
Improvement Value:$98,600
69%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585+6.4%
2024$5,250+5.4%
2023$4,983+1.4%
2022$4,912+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4263, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1958