Skip to content

102 Albemarle Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 3, 2001

Property Information

Block80
Lot277
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage868
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
41%
Improvement Value:$71,800
59%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+6.4%
2024$4,529+5.4%
2023$4,299+1.4%
2022$4,237+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4144, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1920