Skip to content

23 Morse Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 2, 1994

Property Information

Block82
Lot166
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage812
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
53%
Improvement Value:$45,100
47%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,787+6.4%
2024$3,560+5.4%
2023$3,379+1.4%
2022$3,331+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2783, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1915