Skip to content

1342 Parkside AveTrenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block82
Lot175
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,067
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
34%
Improvement Value:$76,900
66%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,582+6.4%
2024$4,307+5.4%
2023$4,088+1.4%
2022$4,030+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 2658, Page 266

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925