Skip to content

106 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block58
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,084
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
42%
Improvement Value:$50,200
58%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,390+6.4%
2024$3,187+5.4%
2023$3,025+1.4%
2022$2,982+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 6236, Page 799Recorded12/16/2015

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6178, Page 420Recorded9/9/2013

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920