Skip to content

1619 Twelfth St

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block88
Lot503
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,192
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
33%
Improvement Value:$105,300
67%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+6.4%
2024$5,804+5.4%
2023$5,509+1.4%
2022$5,431+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950